13 wyjątkowych sposobów na powiedzenie „dziękuję” po hiszpańsku (2023)

Jeśli się nad tym zastanowić, istnieją różne sposoby powiedzenia „dziękuję” po angielsku, ale po hiszpańsku tylko wiesz„podziękowania”. Jest wiele różnych sposobów na powiedzenie „dziękuję” po hiszpańsku, których musisz się nauczyć!

Latynosi są dobrze znani z tego, że są tak serdeczni i dziękują za wszystko. Powiedzenie„podziękowania”to niektóre z filarów społecznych, ponieważ pomagają nam pokazać innym, że troszczymy się o nich i doceniamy to, co dla nas robią, więc nauka dziękowania jest istotną częściąsłownictwo językauczysz się, ponieważ odnosi się to do wszystkich kontekstów naszego codziennego życia i wspaniale jest znać właściwe wyrażenie na każdą okazję.

Dlatego w tym artykule zajmiemy się szczegółami, aby zaoferować Ci jak najwięcej opcji podziękowania, które dostosują się do różnych sytuacji i formalności, a tym samym rozwiną Twoje umiejętności nawiązywania kontaktu z rodzimymi użytkownikami języka hiszpańskiego. No to ruszamy!

Formalny i nieformalny ton w języku hiszpańskim

Powiedzieć „dziękuję” W języku hiszpańskim możesz użyć formalnego lub nieformalnego języka w zależności od sytuacji, ponieważ istnieją dwa sposoby odniesienia się do trzeciej osoby liczby pojedynczej (ty):"Ty"I"Ty". Jeśli rozmawiasz ze swoimprzyjacielei rodziny, skorzystasz"Ty", ale jeśli rozmawiasz ze swoim szefem lub kierownikiem, użyjesz „Ty".

Jest to ważne, aby wziąć to pod uwagę, oferując wdzięczność, ponieważ w zależności od tego, komu dziękujesz, możesz użyć innej formy „dziękuję”, ale biorąc pod uwagę, czy powinno to być formalne, czy nieformalne, ponieważ zmieni się odmiana zaangażowanych czasowników a cała fraza będzie konsekwentnie dostosowywana.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o formalnej i nieformalnej komunikacji w języku hiszpańskim i masz dobre maniery, odwiedź nasz przewodnik naTú kontra Usted po hiszpańsku i miej to na uwadze, mówiąc „gracias” i „de nada”.

Nieformalne sposoby na powiedzenie „dziękuję” po hiszpańsku

1. Gracia

„Dzięki”jest najpowszechniejszą i najbardziej znaną formą podziękowania w języku hiszpańskim. Tłumaczy się jako „dziękuję” lub „dziękuję” i może być używany zarówno w sytuacjach formalnych, jak i nieformalnych.

2. Dziękuję bardzo

"Wiele"oznacza „dużo”, więc jeśli chcesz dodać trochę entuzjazmu, a nie tylko powiedzieć„podziękowania”, możesz skorzystać z tego formularza. „Muchas gracias” może mieć również charakter formalny i nieformalny.

3. Dziękuję bardzo

Jest taki sam jak poprzedni, tylko z dużo większą wdzięcznością. Jeśli poprzednie to „dużo” tego, to może oznaczać znacznie więcej – tak, jakby„podziękowania”były czymś policzalnym (ale nie, nie jest).

4. Dzięki za wszystko

Jeśli ktoś był dla ciebie bardzo miły, kilka razy, najlepiej powiedzieć"dzięki za wszystko"(Dziękuję Ci za wszystko). Na przykład, kiedy idziesz do czyjegoś domu i podczas twojego pobytu ktoś dał ci kawę, ciastka, miłe powitanie i inne rzeczy, za które dziękujesz, mówimy"dzięki za wszystko".

5.Dzięki w każdym razie / Dzięki w każdym razie

Oba wyrażenia są używane, gdy ktoś próbował lub chciał ci pomóc, ale nie był w stanie. Tłumaczą „Dzięki mimo wszystko”. To najlepszy sposób na zasugerowanie, że „liczy się myśl”, aby druga osoba nie żałowała, że ​​nie może ci pomóc.

6. Dziękuję

To bardzo szczery sposób podziękowania po hiszpańsku. Używamy„Doceniam to”w nieformalnych kontekstach lub gdy znamy osobę."Doceniam"pochodzi od czasownika"podziękować"co oznacza „dziękować”. To nie to samo co„podziękowania”od„podziękowania”nie jest czasownikiem, ale dziękowanie jest czynnością"podziękować". Istnieje wiele sposobów, aby podziękować, poza zwykłym powiedzeniem „dziękuję”. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie i odmianę tego czasownika.

7. Byłbym wdzięczny / Byłbym wdzięczny, gdyby…

Służy do podziękowania z góry za rzeczy, które jeszcze się nie wydarzyły. Na przykład, gdy prosisz o przysługę i chcesz podziękować, zanim zostanie ona wykonana. Zobaczmy przykład, aby lepiej zrozumieć.

Przykłady

Doceniłbym toICzy mógłbyś to wydrukować?
Byłbym wdzięczny, gdybyś mógł to wydrukować.

Czy możesz to wydrukować?Byłbym wdzięczny.
Czy możesz to wydrukować? Doceniłbym to.

13 wyjątkowych sposobów na powiedzenie „dziękuję” po hiszpańsku (1)

8. Z góry dziękuję

Jest używany głównie w tekstach pisanych i służy do podziękowania, zanim druga osoba wykona akcję. Na przykład, gdy wysyłasze-mail do szefa po hiszpańskuprosząc go o przesłanie dokumentu, możesz zakończyć mówiąc"Z góry dziękuję"(z góry dziękuję).

9. Dziękuję bardzo

Jak powiedzieliśmy wcześniej,„podziękowania”nie jest czymś policzalnym, ale zawsze jest traktowane w liczbie mnogiej. (Nie możesz powiedzieć„Daję ci łaskę”nie, nie… mówisz"Podaję ciSgracjaS), więc ten sposób jest innym sposobem wyrażenia komuś trochę więcej wdzięczności, np"Dziękuję bardzo"."Dziękuję"dosłownie oznacza „tysiąc podziękowań” i jest najczęściej używany w kontekstach formalnych. Jest również"wielkie dzięki",(milion podziękowań), jeśli jesteś naprawdę wdzięczny. Użycie „mil gracias” można również zaobserwować w nieformalnych kontekstach, ale nie jest to tak powszechne.

10. Bardzo miły

Jest to sposób na komplementowanie osoby, której chcesz podziękować, mówiąc, że jest „bardzo miły z twojej strony”. Może zastąpić„podziękowania”i jest zwykle używany w krótkich i prostych sytuacjach, za które nie musisz tak bardzo dziękować (nie jest to taki głęboki sposób na podziękowanie). Zobaczmy przykład.

A:Panie, czy mógłbyś dać mi czas?

A:Panie, czy mógłbyś dać mi czas?

B:15:00.

B:3 po południu.

A:Bardzo miły.

A:Miło z twojej strony.

Możesz też dodać„podziękowania”mówiąc"Dziękuję, bardzo miły."

Jeśli podobają Ci się te różnorodne sposoby wyrażania „Dziękuję” po hiszpańsku, nie poprzestawaj na tym! Poszerz swoje umiejętności językowe jeszcze bardziej, odkrywając nasz przewodnik poNajlepsze sposoby na powiedzenie „nie ma za co” po hiszpańsku. Od prostych zwrotów po lokalne idiomy, zanurz się głębiej w bogactwo języka hiszpańskiego!

11. Doceniam to

Pamiętaj, że w kontekstach formalnych„ten”zmienia się na"z"(„Doceniam to”dla nieformalnych,"Dziękuję"za formalne). Zastosuj również „Byłbym wdzięczny”, jak wyjaśniono powyżej, aby podziękować, zanim druga osoba wykona czynność, za którą jesteś wdzięczny.

12. Jestem bardzo wdzięczny

"Jestem bardzo wdzięczny"dosłownie tłumaczy się jako „Jestem bardzo wdzięczny” i jeśli chodzi o formalności, jest to dość neutralny sposób na okazanie uznania. Innym sposobem na powiedzenie tego jest „Dziękuję bardzo”, co oznacza to samo i można je przetłumaczyć jako „Bardzo dziękuję”.

13. Jak miło z twojej strony

Oznacza „to takie miłe z twojej strony” i jest używane, gdy nie spodziewałeś się działania ze strony drugiej strony i jesteś za to wdzięczny. Na przykład, gdy dają ci prezent lub robią coś, co ułatwi ci coś, odpowiadasz „to takie miłe z ich strony”. Możesz zmienić"Czy"Do„tu”("To miło z Twojej strony"), aby zmienić go na bardziej nieformalny kontekst, chociaż jest rzadko używany.

13 wyjątkowych sposobów na powiedzenie „dziękuję” po hiszpańsku (2)

Czasowniki mówiące „Dziękuję” po hiszpańsku

Każdy język używa innych wyrażeń, aby wyrazić wdzięczność. Język hiszpański nie różni się pod tym względem.

Tak więc, oprócz typowych sposobów mówienia „dziękuję”, które wymieniliśmy wcześniej, istnieje również wiele czasowników wyrażających wdzięczność, których możesz użyć, aby podziękować swoim hiszpańskojęzycznym przyjaciołom.

1. Daj (dziękuję)

Jak wiemy, "pozdrowienia” nie jest czasownikiem, ale bardziej „uczuciem” i aby to zademonstrować, czasownik „Ale" może być użyte. Kiedy ty "Dziękuję” (podziękuj) to tak, jakby „pozdrowienia” to przedmiot, który dajesz, aby podziękować. “Podziękuj” to najczęściej używany czasownik, aby podziękować. jest to czasownik nieregularny, więc zobaczmy, jak go odmienić.

Hiszpańskie zaimki osoboweKoniugacja Dar
Siema (pojedynczy)Doy
Twój głos (liczba pojedyncza - nieformalna)The
Ty (liczba pojedyncza – formalna)I
On ona (pojedynczy)I
Nas (mnogi)Dajemy
Ty (liczba mnoga - Ameryka Łacińska)I
Ty (liczba mnoga – Hiszpania)Podium
oni / oni(mnogi)I

Kontynuując z „dar (las gracias)” Jest używany w kontekstach formalnych i nieformalnych, aby wspomnieć o rzeczy, za którą jesteś wdzięczny.

Przykłady

chcemypodziękowaćWszystkim, dzięki którym to wszystko było możliwe.
Chcemy podziękować wszystkim, dzięki którym to wszystko było możliwe.

On zawsze ja dziękowaćkażdy czas iść zrobić mu kawę.
Zawsze dziękuje mi za każdym razem, gdy idę dać mu kawę.

2. Dziękuję

"Podziękować"jest czasownikiem nieregularnym, ale jeśli pamiętaszodmiana słowa „conocer”, więc masz to!"Podziękować"jest używany jako regularny czasownik odmieniony lub może być rdzeniem imiesłowu czasu przeszłego i przymiotnika"wdzięczny"lub rzeczownika"wdzięczność".

Zobaczmy koniugację"podziękować"w czasie teraźniejszym prostym.

Hiszpańskie zaimki osoboweKoniugacja Agradecer
Siema (pojedynczy)doceniam
Twój głos (liczba pojedyncza - nieformalna)Dziękuję
Ty (liczba pojedyncza – formalna)Dzięki
On ona (pojedynczy)Dzięki
Nas (mnogi)doceniać
Ty (liczba mnoga - Ameryka Łacińska)Dziękuję
Ty (liczba mnoga – Hiszpania)Dziękuję
oni / oni(mnogi)Dziękuję

Zobaczmy kilka przykładów:

  • Doceniam to, co dla mnie zrobiłeś: Doceniam to, co dla mnie zrobiłeś.
  • Dziękujemy, że przyszedłeś po nas: Dziękujemy, że przyszedłeś po nas.

Ponadto,"wdzięczny"pojawia się w wyrażeniu„być wdzięcznym”(być wdzięcznym) i jest zwykle używane w pierwszej osobie. Zauważ, że „agradecido” w tym kontekście jest przymiotnikiem, więc musi zgadzać się zarówno pod względem rodzaju, jak i liczby z podmiotem wyrażenia. Zobaczmy kilka przykładów:

  • Jestem wdzięczny za to, że jestem z tobą:Jestem wdzięczna, że ​​jestem z wami.
  • Jestem wdzięczna, że ​​tu jestem:Jestem wdzięczny, że tu jestem.
  • Jesteśmy wdzięczni za przybycie:Jesteśmy wdzięczni, że przyszedłeś.

Rzeczownik"wdzięczność"może być również używany w bardziej formalnych kontekstach. Chociaż nie jest to zbyt częste na co dzieńrozmowy, kiedy się pojawia, często jest częścią wyrażeń, aby podziękować.

  • Pragnę serdecznie podziękować sponsorom imprezy.
  • Szef postawi każdemu obiad jako wyraz uznania za dobrą pracę.

13 wyjątkowych sposobów na powiedzenie „dziękuję” po hiszpańsku (3)

3. Doceń

Czasownik"doceniać"jestczasownik regularny, który nie jest często używany w codziennych rozmowach. Można nawet powiedzieć, że używa się go głównie w kontekstach formalnych, a używamy go wtedy, gdy chcemy powiedzieć coś więcej niż zwykłe „dziękuję”. Zobaczmy, jak odmienić to w czasie teraźniejszym prostym.

Hiszpańskie zaimki osoboweApreciar Koniugacja
Siema(pojedynczy)Uznanie
Twój głos(liczba pojedyncza - nieformalna)doceniasz
Ty(liczba pojedyncza – formalna)doceniać
On ona(pojedynczy)doceniać
Nas(mnogi)Doceniamy
Ty(liczba mnoga - Ameryka Łacińska)doceniać
Ty(liczba mnoga – Hiszpania)doceniasz
oni / oni(mnogi)doceniać

Zwykły sposób jest taki"doceniać"nie jest używany bez powodu. Kiedy używasz tego czasownika, wyjaśniasz, z jakiego powodu jesteś wdzięczny. Zobaczmy kilka przykładów.

Przykłady

bardzo doceniam że przyszedłeś

Doceniam to, że przyszedłeś.

Uznanie że powiedziałeś mi prawdę

Doceniam, że mówisz mi prawdę.

Doceniamy Twoja obecność.

Doceniamy Twoją obecność.

Dziękuję za przeczytanie

Teraz, gdy znasz różne sposoby dziękowania po hiszpańsku, jesteś gotowy, aby być wykształconą osobą i bez obaw dziękować każdemu mówiącemu po hiszpańsku, który zrobi coś dla ciebie. Mówienie dziękuję to coś, co powinniśmy robić każdego dnia, nawet gdy dopiero wstajemy z łóżka, ponieważ możliwość oddychania to prosty powód, aby powiedzieć dziękuję, więc od dziś staraj się mówić dziękuję codziennie, ale po hiszpańsku, więc robisz to dwie produktywne rzeczy w tym samym czasie: zaczynasz być bardziej wdzięczny i uczysz się hiszpańskiego.

A jeśli chcesz nauczyć się płynniej mówić po hiszpańsku lub zacząć od zera, pamiętaj, że z rodzimymi nauczycielami hiszpańskiego nie ma możliwości, abyś się nie nauczył! Więc zapisz się na A bezpłatne zajęcia 1:1już dziś lub zapisz się na7-dniowy okres próbny zajęć grupowychi dowiedz się, dlaczego metodologia SpanishVIP pomoże Ci przyspieszyć pracę w rekordowym czasie.

Chcesz szybko nauczyć się hiszpańskiego?

Pobierz nasz e-book Łatwe skróty do hiszpańskiego i naucz się pierwszych 1000 hiszpańskich słów w niecały dzień!

Pobierz przewodnik teraz

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Catherine Tremblay

Last Updated: 31/10/2023

Views: 5839

Rating: 4.7 / 5 (67 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Catherine Tremblay

Birthday: 1999-09-23

Address: Suite 461 73643 Sherril Loaf, Dickinsonland, AZ 47941-2379

Phone: +2678139151039

Job: International Administration Supervisor

Hobby: Dowsing, Snowboarding, Rowing, Beekeeping, Calligraphy, Shooting, Air sports

Introduction: My name is Catherine Tremblay, I am a precious, perfect, tasty, enthusiastic, inexpensive, vast, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.