Dlaczego ludzie tak bardzo narzekają (i jak sobie z nimi radzić) (2023)

Ludzie narzekają. BARDZO. Narzekanie jest negatywne, wyczerpujące i ogólnie strata czasu! Dlaczego więc ludzie tak bardzo narzekają? Dlaczego ludzie mają tyle powodów do narzekań?

Prawdopodobnie zabrzmi to dla ciebie znajomo: są wakacje i nie możesz się doczekać, aby zobaczyć całą rodzinę razem w jednym pokoju. Właśnie wtedy ciocia Cathy patrzy na ciebie. Natychmiast odwracasz się i uciekasz w innym kierunku, jakbyś jej w ogóle nie widział. W tym momencie naprawdę masz nadzieję, że nie podąża za tobą, aby zwrócić na siebie twoją uwagę, ale nie masz odwagi się odwrócić, żeby to sprawdzić.

Dlaczego ludzie tak bardzo narzekają (i jak sobie z nimi radzić) (1)

Ciocia Cathy jest osobą, której wszyscy unikamy na rodzinnych spotkaniach, ponieważ jedyne, co robi, to narzekanie. Narzeka na wszystkie problemy, które ma i dlaczego są one o wiele poważniejsze niż problemy wszystkich innych. Ciotka Cathy wyjaśnia, że ​​wszystko, co próbuje zrobić, jest niemożliwe, jakby cały świat był przeciwko niej. Wydaje się, że sprowadza cały pokój do okropnie negatywnego miejsca. To prawie tak, jakby cioci Cathy nigdy nie przydarzyła się ani jedna dobra rzecz w całym jej życiu!

Zgaduję, że skoro tu jesteś, prawdopodobnie masz w swoim życiu konkretną osobę, która trochę cię osłabia od wszystkich narzekań. Być może jest to Twój partner lub małżonek, ktoś z najbliższej rodziny, Twój najlepszy przyjaciel, a może kolega z pracy. Być może nawet ty nadmiernie narzekasz i do tej pory nie zdawałeś sobie sprawy, że to problem.

Nadszedł czas, abyś nauczyła się, jak radzić sobie z ludźmi, którzy tak bardzo narzekają, i upewnić się, że nie jesteś ciocią Cathy kogoś innego!

Dlaczego ludzie tak bardzo narzekają?

WDoskonałe przemówienie TED Willa Bowena„Świat bez narzekania”,wyjaśnia, żepięć powodówludzie tak bardzo narzekają, aby zwrócić na siebie uwagę, zdjąć odpowiedzialność, wzbudzić zazdrość (lub przechwałki), zwiększyć swoją władzę i usprawiedliwić słabe wyniki. Przyjrzyjmy się im nieco głębiej, podając kilka przykładów. Podczas czytania każdego z pięciu powodów pamiętaj o swoim specjalnym narzekaczu.

1. Ludzie narzekają, aby zwrócić na siebie uwagę

Ludzie uwielbiają zwracać na siebie uwagę. Kiedy jesteśmy młodzi, przyzwyczajamy się do bycia w centrum uwagi. Z wiekiem albo wyrastamy z tych oczekiwań, albo w nich tkwimy. Chociaż można cieszyć się byciem w centrum uwagi, niektórzy ludzie zwracają na siebie uwagę w niezdrowy sposób.

Dlaczego ludzie tak bardzo narzekają (i jak sobie z nimi radzić) (2)

Niektórzy narzekają, aby zwrócić na siebie uwagę i poczuć więź z otaczającymi ich ludźmi. Każdy musi czuć ludzką więź. Niektórzy uważają, że najłatwiejszym sposobem na nawiązanie kontaktu z innymi jest narzekanie. Dlatego ludzie narzekają, aby zwrócić na siebie uwagę innych i poczuć więź z innymi.

Na przykład: twój współmałżonek wraca do domu z pracy narzekając, jak bardzo nienawidzi swojej pracy. Twój współmałżonek szuka ciebie, abyś poświęcił mu uwagę i wysłuchał wszystkiego, co poszło nie tak w jego dniu. W większości przypadków ludzie narzekają na uwagę, abyś potwierdził ich uczucia wobec złego dnia, którego właśnie doświadczyli. Dla nich wyładowanie się na temat ich sytuacji w pracy jest sposobem na nawiązanie kontaktu z tobą poprzez rozmowę, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi, której potrzebują (nawet jeśli jest to spowodowane negatywnością).

Jeśli ktoś narzeka, aby zwrócić na siebie uwagę, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to przekierować jego myślenie na coś bardziej pozytywnego. Możesz przypomnieć im o wszystkich wspaniałych możliwościach, jakie mieli dzięki swojej pracy. Możesz poprosić ich, aby powiedzieli ci coś dobrego, co wydarzyło się w ich dniu lub coś, co kochają w swojej pracy. To z kolei przekieruje ich myślenie na mniej negatywne i pozwoli im połączyć się z tobą w zdrowszy sposób, zamiast narzekać.

2. Aby usunąć odpowiedzialność

W naszym życiu spoczywa duża odpowiedzialność. Jesteśmy odpowiedzialni za nasze rodziny, naszą pracę i nasze własne dobro. Mając tak wiele do żonglowania, ma sens, że ludzie narzekają! Jak mamy zrównoważyć wszystkie te rzeczy i sprawić, by jedna nie kolidowała z drugą!?

Niektórzy narzekająusunąćodpowiedzialnie. Ci ludzie narzekają, aby wymigać się od wykonania zadania, którego nie chcą wykonywać. Ci ludzie narzekają, aby wyglądało na to, że zadanie jest niemożliwe. Ponieważ nie jest to możliwe, nie ma sensu oczekiwać, że je ukończą! To jest ktoś, kto narzeka, ale nic nie robi.

Tego typu ludzie, którzy narzekają, muszą okłamywać samych siebie. Muszą nadrobić przeszkodę, która uniemożliwia im osiągnięcie celu, a następnie narzekać, jak masywna jest ta przeszkoda.

Dlaczego ludzie tak bardzo narzekają (i jak sobie z nimi radzić) (3)

Teraz należę do tych irytujących ludzi, którzy w to nie wierząwszystkojest niemożliwe. Więc kiedy tego typu ludzie narzekają, nie ma to na mnie wpływu. Nie współczuję ludziom, którzy narzekają na rzeczy, które chcą udawać, że są niemożliwe. To strata czasu! Zamiast narzekać, porozmawiajmy o rozwiązaniu, które pomoże Ci to zrobićJestemmożliwe, możliwe!

Mój mąż pracował na szalenie wymagającej pracy jako nauczyciel w prestiżowej międzynarodowej szkole z internatem. Oczekiwania nauczycieli były nieracjonalnie wysokie i pozostawiały niewiele czasu na samoopiekę. Wróciłby do domucodzienniei narzekać. Rzeczy, na które narzekał, były jednak uzasadnionymi rzeczami, na które można narzekaćnic z tym nie robił.

Kiedy próbowałem coś zasugerować, zawsze pojawiała się przeszkoda, która zdejmowała z niego odpowiedzialność za rozwiązanie problemu. On byłnaprawdę niezadowolony ze swojej pracy i potrzebował odwagi, by coś zmienić.Zamiast marnować czas na narzekanie, wykorzystaliśmy ten czas na burzę mózgów na rozwiązania problemów. Ilekroć pojawiała się przeszkoda, długo zastanawialiśmy się, czy można ją usunąć, czy też jest to coś, co wymyślił, aby zdjąć odpowiedzialność.

Zamiast marnować czas na narzekanie na pracę, której nienawidził, zdecydował, że nadszedł czas, aby zajął się pracą, która dawała mu więcej radości. Ma teraz elastyczną pracę, która mu to zapewniaznacznie więcej czasu na dbanie o siebie, co z kolei pomaga mu znacznie mniej narzekać. W rezultacie teraz czuje się o tym przekonanyRzucenie nauczania było najlepszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobił!

Nie pozwól, aby ludzie, którzy są blisko ciebie, odeszli od haka. Zamiast pozwolić im narzekać, aby usunąć odpowiedzialność, zapytaj ich, jak możesz im pomóc, aby było to możliwe. Przekieruj ich myślenie, aby pomóc im pominąć kłamstwo, które wmawiają sobie na temat zadania, które je uniemożliwia.

Ktoś, kto narzeka, ale nic nie robi, nie szuka rozwiązania problemu. Szukają ciebie, aby potwierdzić przeszkodę, którą wymyślili. Zamiast tego okaż swoje wsparcie, pomagając im uczynić możliwym coś, co dla nich wydaje się niemożliwe.

3. Wzbudzać zazdrość (od 0 do przechwałek)

Ludzie narzekają, aby zaimponować innym swoją wyższością. Chwila… narzekanie to forma przechwalania się?

Tak! Ludzie narzekają, aby pokazać, że rzeczy, na które narzekają, czynią ich „lepszymi”. Zwykle ludzie, którzy nie mają wiele do zrobienia w swoim życiu, narzekają na rzeczy, które pokazują, że ich problemy są warte narzekania.

Dlaczego ludzie tak bardzo narzekają (i jak sobie z nimi radzić) (4)

Z jakiegoś powodu ludzie narzekają, że chcą dodać „dramatycznego charakteru” swojemu skądinąd niedramatycznemu życiu. Ci ludzie chcą się chwalić i wzbudzać zazdrość innych o problemach, z którymi muszą żyć na co dzień.

Dla tych z nas, którzy nie są zainteresowani wysłuchiwaniem skarg, tego typu ludzie są bardzo irytujący. Wszyscy znamy kogoś takiego. Możesz bardzo łatwo zidentyfikować te osoby w rozmowie. Jeśli narzekasz na coś, spróbują cię prześcignąć!

Ludzie lubią czuć się lepsi od innych. Jeśli istnieje sposób, aby pokazać innym, że wiedzą więcej lub mają lepsze/bardziej interesujące doświadczenia, uwielbiają się tym chwalić!

Kiedy ludzie narzekają, aby wzbudzić zazdrość, chcą, abyś ich potwierdził. Mają nadzieję, że poświęcisz ten czas, aby ich pochwalić i nakarmić ich ego. „Wow, problemy, z którymi się borykasz, sąWięco wiele bardziej skomplikowane/interesujące niż moje!” Zdecydowanie nie chcesz potwierdzać tego typu skarg.

Z takimi typami ludzi może być trudno sobie poradzić. Znalezienie sposobu na włączenie wdzięczności do rozmowy może powstrzymać tego typu narzekaczy. Kiedy ludzie narzekają, trudno im o tym myślećrzeczy, za które są wdzięczni. Ktoś, kto narzeka, aby się przechwalać, będzie zmuszony zatrzymać się i szczerze zastanowić nad tym, na co narzeka.

4. Aby stać się potężniejszymi

Ludzie narzekają, ponieważ negatywnośćsprzedaje. Kupujemy narzekania, ponieważ w rzeczywistości wszyscy je mamycośnarzekać na!

Jak często podczas wyborów słyszysz, jak jedna partia mówi o tym, jak świetnie radzi sobie druga partia. NIE! Jeśli chcesz mieć ludzi po swojej stronie, musisz narzekać na wszystkie złe rzeczy, które zrobiła druga strona!

Niektórzy ludzie narzekają, aby stać się silniejszymi. Skarżąc się osobom o podobnych poglądach, osoby tego typu mogą uzyskać wsparcie od innych. Ten typ ludzi jest niebezpieczny. Przy wystarczającym wsparciu ich negatywność zostaje potwierdzona i może przerodzić się w działanie.

Dlaczego ludzie tak bardzo narzekają (i jak sobie z nimi radzić) (5)

Jeśli jesteś jedną pozytywną osobą w morzu negatywnych ludzi, utrzymanie swojego stanowiska może być trudne. Często obserwujemy to w toksycznym środowisku pracy. To biura, w których pracownicy są niezadowoleni i dużo narzekają. Jeśli pracujesz w takim środowisku, poczujesz presję, aby zmienić sposób, w jaki patrzysz na swoją pracę. Nawet jeśli jesteś osobą, która znajduje dobro w rzeczach, negatywność cię wyczerpie.

Jeśli jesteś blisko osoby, która narzeka, by przygnębić innych,być może nadszedł czas, aby wyznaczyć granice, zakomunikować je i postawić na swoim. Jeśli tego nie zrobisz, pozytywny płomień, nad którym tak ciężko pracujesz, niestety wypali się.

Nędza kocha towarzystwo. Nie pozwól sobie nim być!

5. Usprawiedliwiać słabe wyniki

Nikt nie lubi brać odpowiedzialności za niepowodzenia. W rezultacie niektórzy ludzie narzekają, aby usprawiedliwić słabe wyniki w czymś, w czym im się nie udało. Jeśli mogą narzekać na coś, co wyjaśnia, dlaczego ich wyniki nie były ich winą, nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za to, co się stało. To kolejna sprytna sztuczka naszego mózgu.

Widzimy przykłady tego zachowania wszędzie w naszym życiu:

 • Uczniowie, którzy dostają słabe oceny, narzekają, że mają złego nauczyciela.
 • Pracownicy, którzy nie dotrzymują terminów, narzekają, że spowalniają ich współpracownicy.
 • Dzieci, które nie kończą swoich obowiązków, narzekają, że ich rodzeństwo nie pomogło.

Osoby narzekające w tych przykładach nie chcą brać na siebie winy za niewykonanie zadania, do którego wykonania były zobowiązane. Tego typu ludzie narzekają, że coś nie jest ich winą i wymyślają sposób na zrzucenie winy na kogoś innego. Wymyślają wymówki, aby nie można ich było pociągnąć do odpowiedzialności za słabe wyniki.

Ludzie, którzy narzekają, aby usprawiedliwić słabe wyniki, są zabawni, ponieważ po prostu nie chcą brać odpowiedzialności za własne działania. Walidacja tego rodzaju skarg nie jest pomocnym sposobem radzenia sobie z tego rodzaju ludźmi.

Dlaczego ludzie tak bardzo narzekają (i jak sobie z nimi radzić) (6)

Tego typu ludzie niedostrzec wartość w stosowaniu nastawienia na rozwój, aby przemyśleć niepowodzenia jako możliwości rozwoju. Porażka jest najlepszym nauczycielem. W przypadku niepowodzenia uczymy się, jak poprawić się następnym razem. Jest to podstawowe prawo rozwoju osobistego.

Zamiast potwierdzać te skargi, zapytaj składającego skargę, co mógł zrobić, aby upewnić się, że wykonał powierzone mu zadanie lub co może zrobić następnym razem, aby upewnić się, że to się nie powtórzy. Tego typu ludzie nie lubią przyznawać się do winy, więc pamiętaj o przygotowaniu zdrowej dawki pozytywnego nastawienia.

Pomóż ludziom złożyć skargę we właściwy sposób

Większość ludzi zgodzi się, że narzekanie jest irytujące, wyczerpujące i strata czasu. Jednak moim celem nie jest powiedzieć„nie narzekaj”.

Narzekanie jest w porządku,jeśli narzekasz prawidłowo(tak, istnieje właściwy sposób na złożenie skargi).

Narzekanie jest naszym sposobem wyrażania, że ​​nie jesteśmy zadowoleni z czegoś w naszym życiu. Robienie tego we właściwy sposób jest zdrową formą dbania o siebie. Jednak psujemy to, gdy zaczynamy narzekać na niewłaściwe osoby lub bez zainteresowania rozwiązaniem.

Narzekaćprawidłowo, musisz zgłosić problem właściwej osobie i poprosić o pomoc w znalezieniu rozwiązania. Ty też musiszchciećrozwiązanie.

Aby to miało sens, rozważmy następujący przykład: Wyobraź sobie, że Twój Internet właśnie przestał działać i nie działa przez kilka godzin. Jest mało prawdopodobne, że pójdziesz i poskarżysz się o to swojej rodzinie. Zamiast tego zadzwoniłbyś do dostawcy usług internetowych, wyjaśnił sytuację i poprosił o rozwiązanie. Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany rozwiązaniem, będziesz pytał, dopóki nie będziesz usatysfakcjonowany.

Gdy masz problem, musisz skutecznie zakomunikować go właściwej osobie, która pomoże Ci znaleźć rozwiązanie. Jeśli robisz coś innego niż to, prawdopodobnie chcesz zwrócić na siebie uwagę, zdjąć odpowiedzialność, przechwalać się, zyskać władzę lub usprawiedliwić swoje słabe wyniki.

Jeśli jesteś blisko z kimś, kto narzeka, ale nic nie robi, pamiętaj o tym internetowym przykładzie. Udostępnienie im tego może nawet pomóc! Poszukaj tych pięciu powodów, dla których mogą się do ciebie skarżyć. Dojdź do sedna, czy są, czy nieWłaściwieszukam rozwiązania. Poszukaj wymyślonych barier, które mogą dodać, aby usunąć swoją odpowiedzialność.

Aby wesprzeć kogoś, kto narzeka, ale nic nie robi, zaproponuj rejestrowanie częstotliwości narzekania w ciągu 24 godzin. Napisz, na co narzekali. Na koniec dnia zobacz, na co narzekali i przedyskutuj, czy te rzeczy były konieczne do narzekania. Omów pięć powodów, dla których ludzie narzekają i zobacz, czy możesz współpracować, aby dotrzeć do sedna przyczyny każdej skargi.

W ciągu zaledwie kilku krótkich dni Ty i osoby w Twoim otoczeniu możecie zmniejszyć skargi o połowę, aby:

 • czuć się mniej wyczerpanym emocjonalnie, niespokojnym i złym przez cały dzień.
 • dostrzegać więcej pozytywów w życiu codziennym.
 • poczuj, jak Twój poziom energii wzrasta w ciągu dnia.
 • zachowujcie się w sposób bardziej kochający wobec tych, którzy są wam bliscy.

Wszyscy mamy trudności w życiu. Chcemy też wsparcia z tych szaf dla nas. Nadszedł czas, abyśmy zaczęli skutecznie komunikować się o naszych trudnościach. Narzekanie na niewłaściwą osobę sprawi, że twoje oczy skupią się tylko na teraźniejszości, zamiast przenosić problemy do przeszłości.

Nie zapomnij podzielić się tym postem ze znajomymi i rodziną w mediach społecznościowych! Zwłaszcza ci, którzy narzekają najbardziej! Może to być wgląd i motywacja, których potrzebują, aby dokonać poważnej zmiany stylu życia!

polecany dla Ciebie

200 najlepszych inspirujących cytatów na dzień dobry w sobotę

Kasandra28 lipca 2023 r

Skorzystaj z tej listy najlepszych inspirujących cytatów na dzień dobry w sobotę, aby odpocząć, zastanowić się i naładować akumulatory na nadchodzący tydzień!

200 cytatów i przysłów na dzień dobry w czwartek

Jordania27 lipca 2023 r

Jeśli miałeś ciężki początek tygodnia, skorzystaj z tych cytatów na dzień dobry z wdzięcznością w czwartek, aby zakończyć mocno z postawą wdzięczności!

130 afirmacji pewności siebie i poczucia własnej wartości

Kasandra20 lipca 2023 r

Używaj afirmacji dla pewności siebie i zapanuj nad poczuciem własnej wartości, aby w końcu móc zacząć żyć swoim wymarzonym życiem!

100 afirmacji życzliwości dla bardziej pozytywnego życia

Kasandra14 lipca 2023 r

W dzisiejszym pędzącym świecie wszyscy potrzebujemy przypomnienia, aby być milszym, prawda? Rozsiewaj życzliwość jak konfetti za pomocą tych 100 afirmacji życzliwości!

 • 1
 • 2
 • 3
 • 28
 • Następny
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Prof. Nancy Dach

Last Updated: 13/11/2023

Views: 5910

Rating: 4.7 / 5 (77 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Prof. Nancy Dach

Birthday: 1993-08-23

Address: 569 Waelchi Ports, South Blainebury, LA 11589

Phone: +9958996486049

Job: Sales Manager

Hobby: Web surfing, Scuba diving, Mountaineering, Writing, Sailing, Dance, Blacksmithing

Introduction: My name is Prof. Nancy Dach, I am a lively, joyous, courageous, lovely, tender, charming, open person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.