Jak napisać podziękowania za książkę [z przykładami] (2024)

Co to jest sekcja podziękowań?

Sekcja Podziękowania to miejsce, w którym rozpoznajesz i dziękujesz wszystkim, którzy pomogli Ci z Twoją książką. Jest to sposób na okazanie im uznania na publicznym i stałym forum.

Komu należy podziękować w podziękowaniach?

To zależy wyłącznie od Ciebie. Rozpoznaj osoby, które Twoim zdaniem wniosły wystarczający wkład w Twoją książkę, aby na to zasłużyły. Na przykład wspólne grupy osób, którym Autorzy dziękują, obejmują:

  1. Członkowie rodziny (małżonek, dzieci, rodzice)
  2. Przyjaciele
  3. Redaktorzy/osoby, które pracowały przy produkcji książki
  4. Wydawcy
  5. Współpracownicy/asystenci
  6. Agenci/kierownicy
  7. Współautorzy/doradcy/źródła informacji
  8. Nauczyciele/mentorzy/szefowie
  9. Inspiracje

Czy potrzebujesz?

Nie. Większość książek je zawiera, ale w żadnym wypadku nie są one wymagane ani obowiązkowe.

Jak napisać sekcję podziękowań

1. Pamiętaj: ludzie to przeczytają

Ludzie będą czytać sekcję Podziękowania i będzie to miało na nich wpływ — zwłaszcza na osoby, które się w niej znajdują. Ta sekcja dotyczy osób, które wymieniasz, a nie ciebie, więc podejdź do tego tak, jak powinieneś do całej swojej książki: spraw, aby była dobra dla osób, które wymieniasz, aby ją przeczytały.

2. Zacznij od listy osób, które wezmą udział (imię i nazwisko)

Ta metoda sprawdziła się w wielu sytuacjach: wypisz wszystkie osoby, którym chcesz podziękować, ZANIM zaczniesz pisać tę sekcję. Dzięki temu możesz zobaczyć je wszystkie razem na liście i pomaga upewnić się, że wszyscy znajdują się na liście, którzy powinni się tam znaleźć.

Uwaga: świetnym sposobem na upewnienie się, że nikogo nie brakuje, jest pogrupowanie osób według kategorii, aby łatwiej je zapamiętać. Kiedy połączysz członków rodziny, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że któregoś pominiesz.

3. Bądź konkretny dla ważnych osób

Dla najważniejszych osób, im dokładniej możesz wyrazić swoje podziękowania, tym lepiej.

Na przykład nie jest to określone:

„Chciałbym podziękować mojej żonie Veronice. Dziękuję."

to jest konkretne:

„Muszę zacząć od podziękowania mojej wspaniałej żonie, Veronice. Od czytania wczesnych szkiców, przez udzielanie mi rad dotyczących okładki, po trzymanie munchkinów z dala od moich włosów, abym mógł je edytować, była tak samo ważna jak ja dla ukończenia tej książki. Dziękuję bardzo kochanie."

Bycie konkretnym w podziękowaniach polega na tym, aby poczuli się wyjątkowo. Im bardziej szczegółowo możesz wyrazić swoje podziękowania, tym bardziej pokazujesz, że rozpoznałeś i doceniłeś ich pomoc. To satysfakcjonujące, gdy ktoś dziękuje ci za konkretną rzecz, którą zrobiłeś, w przeciwieństwie do ogólnego podziękowania.

W miarę zagłębiania się w listę możesz grupować osoby. Ale znowu, bądź konkretny w swoich podziękowaniach, nawet dla grup. Na przykład nie jest to określone:

„Dziękuję wszystkim z mojego zespołu wydawniczego”.

to jest konkretne:

„Dziękuję wszystkim członkom zespołu Scribe, którzy tak bardzo mi pomogli. Specjalne podziękowania dla Ellie, wiecznie cierpliwej kierownika ds. publikacji; Meghan, moja niesamowita Skryba; i Erin, najwspanialszy projektant okładek, jakiego mogłem sobie wyobrazić”.

4. Bądź szczery w swoich podziękowaniach

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić w sekcji Podziękowania, jest mówienie rzeczy, w które nie wierzysz. Jeśli nie chcesz być szczery, lepiej nie robić tego wcale.

Szczerość oznacza szczere i głębokie podziękowanie ludziom, którzy ci pomogli (wspominając o konkretnych sposobach, w jakie pomogli, jak wspomniano powyżej) i pamiętanie o tym, jak się dla ciebie poświęcili.

Jednocześnie nie odczuwaj potrzeby przesadzania. Nie przyjmujesz Oscara, więc nie mów i nie mów rzeczy tylko po to, żeby dobrze wyglądać. Niech to będzie znaczące i szczere.

5. Nie martw się długością

Możesz zobaczyć, jak niektórzy ludzie zalecają, aby sekcja Podziękowania zawierała tylko jedną stronę. Zignoruj ​​to.

To jedyna sekcja, o której powiem ci, że możesz grać długo, jeśli chcesz. Możesz tylkonapisać jedną książkęw twoim życiu, a jeśli tak jest, poświęć tyle czasu i miejsca, ile potrzebujesz, aby podziękować wszystkim, którzy ci pomogli.

W Scribe umieściliśmy sekcję Podziękowania z tyłu, aby nie przeszkadzała przeciętnemu czytelnikowi. Czytelnicy mogą pominąć tę sekcję, jeśli są znudzeni, ale nigdy nie możesz wrócić i ponownie podziękować osobom, które pominąłeś z powodu jakiejś arbitralnej „reguły”.

Przykłady sekcji podziękowań

Możesz zdjąć prawie każdą książkę z półki i przeczytać przykłady w sekcji Podziękowania. Oto kilka przykładów różnych sekcji podziękowań dla książek, które zrobiliśmy.

To przykładowe potwierdzenie pochodzi zByłem tam:

Pisanie książki jest trudniejsze niż myślałem i daje więcej satysfakcji niż mogłem sobie wyobrazić. Nic z tego nie byłoby możliwe bez mojego najlepszego przyjaciela, Bishopa. Był pierwszym przyjacielem, którego poznałam, kiedy przeprowadziłam się do San Antonio. Stał przy mnie w każdej walce i we wszystkich moich sukcesach. To jest prawdziwa przyjaźń.

Jestem dozgonnie wdzięczna mojemu wujkowi Bobby'emu, który wziął dodatkową gębę do wykarmienia, kiedy nie musiał. Nauczył mnie dyscypliny, twardej miłości, dobrych manier, szacunku i wielu innych rzeczy, które pomogły mi odnieść sukces w życiu. Naprawdę nie mam pojęcia, gdzie bym był, gdyby nie dał mi dachu nad głową lub nie stał się postacią ojca, którego desperacko potrzebowałem w tym wieku.

Panu Gentry'emu, który zaryzykował dwudziestotrzyletniego dzieciaka i pozwolił mu prowadzić swoje biura w Portland w stanie Oregon. Nigdy nie widział mojego wieku, mojej rasy ani mojego braku formalnego wykształcenia. Po prostu widział dzieciaka głodnego nauki, głodnego rozwoju i głodnego sukcesu w biznesie. Nigdy mnie nie powstrzymał; tylko mnie zachęcił.

Chociaż ten okres mojego życia obfitował w wiele wzlotów i upadków, to czas spędzony w branży kredytów hipotecznych był tego wart. Mój czas w branży nie byłby możliwy bez Guya Stidhama, który nauczył mnie uczciwej gry hipotecznej.

Szczególne podziękowania należą się Dustinowi Wellsowi, który zatrudnił mnie jako najniżej opłacanego pracownika w Headspring, a następnie pozwolił mi piąć się po szczeblach kariery, aż zostałem prezesem firmy. Dziękuję za zapoznanie mnie z kulturą firmy.

Pisanie książki o historii swojego życia to surrealistyczny proces. Jestem na zawsze wdzięczny Tuckerowi Maxowi, Markowi Chaitowi i Amandzie Ibey za ich pomoc redakcyjną, bystry wgląd i nieustanne wsparcie w ożywianiu moich historii. To dzięki ich wysiłkom i zachętom mam dziedzictwo do przekazania mojej rodzinie, której wcześniej nie było.

Wszystkim w Scribe Crew, dzięki którym mogę być dyrektorem generalnym firmy, której częścią jestem zaszczycony, dziękuję za pozwolenie mi służyć, za bycie częścią naszej niesamowitej firmy i za codzienne pojawianie się i pomagając większej liczbie autorów przekształcić ich pomysły w historie.

Do mojej rodziny. Cioci Jean: za bycie zawsze osobą, do której mogłem się zwrócić w tych mrocznych i rozpaczliwych latach. Wspierała mnie w sposób, którego nigdy nie wiedziałem, że potrzebuję. Mojemu młodszemu bratu, Mario i siostrom, Rachel i Kristin: dziękuję, że daliście mi znać, że macie o mnie same wspaniałe wspomnienia. Tak wdzięczny, że znów jesteś w moim życiu.

Na koniec dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że się tam dostałem: Jennifer Jackson, Kay Oder, Sharon Slonaker, Julie Fisher, Kathy Chesner i Brother Smith (RIP). Oryginalny zespół Headspring: Kevin Hurwitz, Jimmy Bogard, Mahendra Mavani, Pedro Reyes, Eric Sollenberger, Glenn Burnside, Justin Pope, Sharon Cechelli i Anne Epstein.

JT McCormickwymienia ludzi, dzięki którym powstała jego książka, we względnej kolejności, od najbardziej do najmniej wpływowej. Zwróć uwagę, że pisze to bezpośrednio „do” ludzi, którzy wywarli wpływ, a nie do czytelnika „o” tych ludziach. Zamyka to serią nazwisk na końcu, aby ludzie nie czuli się zapomniani, nawet jeśli nie ma miejsca, aby poświęcić każdemu cały akapit.

Billa Hicksa, wManifest Przywództwa, zaczyna swoje podziękowania od ogólnego uznania przywódców na całym świecie, po czym wymienia nazwiska kilku z nich. Następnie dziękuje swojemu zespołowi wydawniczemu i kończy akapitem, w którym wyraża uznanie dla swojego dyrektora generalnego. Oto dobry przykład podziękowania od dyrektora biznesowego:

Świat jest lepszym miejscem dzięki ludziom, którzy chcą się rozwijać i przewodzić innym. Tym, co czyni ją jeszcze lepszą, są ludzie, którzy dzielą się swoim czasem, aby być mentorami przyszłych liderów. Dziękuję wszystkim, którzy starają się rozwijać i pomagać innym wzrastać. Jest to wersja biznesowaKról Lewutwór „Krąg życia”.

Wszystkim osobom, którym miałem okazję przewodzić, być prowadzonym lub obserwować ich przywództwo z daleka, chcę podziękować za bycie inspiracją i fundamentem dlaManifest Przywództwa.

Bez doświadczeń i wsparcia moich kolegów i zespołu z Ultimate Software ta książka by nie powstała. Daliście mi możliwość poprowadzenia wspaniałej grupy jednostek — bycie liderem wielkich przywódców to błogosławione miejsce. Dziękuję Chadowi, Danowi, Dave'owi, Gretchen, JC, Laurze, Patrickowi, Scottowi i Susan.

Posiadanie pomysłu i przekształcenie go w książkę jest tak trudne, jak się wydaje. To doświadczenie jest zarówno wyzwaniem wewnętrznym, jak i satysfakcjonującym. W szczególności chcę podziękować osobom, które pomogły to osiągnąć. Pełne podziękowania dla Joanie, Randy’ego Waltona, Patricka O’Neilla, Barbary Boyd,Carol Raphael i Dan Bernitt.

Scott Scherr, dziękuję za bycie liderem, któremu ufam, szanuję i szanuję. Zawsze chętnie przyjmę szansę reprezentowania cię. “Au Au Au!”

Tiffany Haddish, znana komiczka, kontynuuje swój „prosty, ale emocjonalnie potężny” styl ze swojej książkiOstatni czarny jednorożecw podziękowaniach. Dziękuje swojej najbliższej rodzinie, a następnie kończy żartem zgodnym z tematem książki i ogólnym podziękowaniem dla niezliczonych mas, które ją zachęciły.

Chciałbym podziękować:

Moja babka.

Moja mama.

Moje ciotki.

Mojemu tacie za oddanie nasienia, które mnie stworzyło.

Wszyscy moi bracia i siostry.

Moi najlepsi przyjaciele Selena, Shermona, Aiko, Shana, Richea.

Mój stary agent, moi obecni agenci i menedżerowie oraz Tucker Max.

Department of Children Services i system sądowy za opiekę nade mną, kiedy nikt inny tego nie zrobił.

Chcę podziękować WSZYSTKIM, którzy kiedykolwiek powiedzieli mi coś pozytywnego lub czegoś mnie nauczyli. Słyszałem to wszystko i to coś znaczyło.

Wszyscy kolesie, z którymi spałem, doceniam te doświadczenia, ale nie wymienię żadnego z was!

Przede wszystkim chcę podziękować Bogu, bo bez Boga nie byłabym w stanie tego zrobić.

Jak napisać podziękowania za książkę [z przykładami] (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Reed Wilderman

Last Updated:

Views: 6206

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Reed Wilderman

Birthday: 1992-06-14

Address: 998 Estell Village, Lake Oscarberg, SD 48713-6877

Phone: +21813267449721

Job: Technology Engineer

Hobby: Swimming, Do it yourself, Beekeeping, Lapidary, Cosplaying, Hiking, Graffiti

Introduction: My name is Reed Wilderman, I am a faithful, bright, lucky, adventurous, lively, rich, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.