Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (2023)

PrzezJulia22 lutego 2022 r
Ta strona zawiera linki partnerskie do produktów. Możemy otrzymać prowizję za zakupy dokonane za pośrednictwem tych linków.

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (4)

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (5)

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (6)

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (7)

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (8)

Szukasz DARMOWYCH projektów haftów i wzorów PDF?

Subskrybuj biuletyn maszynowy dla geeków

Wskazówki, instrukcje, mnóstwo inspiracji i dostęp do biblioteki zasobów pełnej bezpłatnych projektów haftu maszynowego i wzorów PDF.

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (9)

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (10)

Czy masz projekt haftu w formacie pliku haftu (takim jak PES, EXP, JEF itp.), który Ci się podoba i zastanawiasz się, czy można go przekształcić w plik SVG, który można wyciąć za pomocą maszyny Cricut lub Silhouette? Na szczęście można to zrobić i istnieje wiele różnych sposobów, aby to zrobić. W tym poście omówimy, czym jest plik projektu haftu, czym różni się on od pliku SVG oraz powody, dla których warto przekonwertować plik haftu na SVG.

Produkty wymienione w tym poście

Zawartość pokazywać

Co to jest plik projektu haftu?

Plik projektu haftu zawiera instrukcje, jak zszyć obraz na tkaninie. Projekty składają się z instrukcji, które mówią hafciarce, jak wyszyć projekt. Plik zawiera DUŻO informacji, w tym kolor nici, kolejność nici, rodzaj ściegu i kąt ściegu. Ponieważ projekty haftów muszą zawierać wszystkie te unikalne informacje specyficzne dla haftu, być może zobaczysz, czym różnią się one od dowolnego formatu obrazu, który zawiera tylko instrukcje dla komputera, jak je wyświetlić.

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (11)

Formaty plików projektów haftów

Wzory haftu występują w wielu różnychformaty plikówktóre mogą być odczytywane przez różne marki maszyn hafciarskich. Na przykład maszyna Janome odczytuje tylko pliki w formacie JEF, podczas gdy hafciarka Brother odczytuje pliki PES. Aha – fajnie by było, gdyby istniał uniwersalny format pliku haftu, ale – niestety – nie ma.

I pomimo tak dużej różnorodności różnych formatów plików haftu – żaden z nich W OGÓLE nie jest podobny do pliku SVG. Nie ma więc znaczenia, od jakiego formatu pliku haftu zaczniemy, konwersja projektu haftu do pliku SVG jest taka sama dla wszystkich.

Jak tworzysz pliki haftu?

Projekty haftów są tworzone za pomocą oprogramowania do digitalizacji haftów. Możesz samodzielnie tworzyć pliki haftu, ale musisz je posiadaćoprogramowanie do digitalizacji haftuaby to zrobić. Dostępnych jest wiele różnych programów do digitalizacji haftu, ale wysokiej jakości oprogramowanie do digitalizacji może być trochę drogie i zajmuje trochę czasudowiedzieć się, jak to zrobić. Wiele osób zajmujących się haftem maszynowym po prostu kupuje pliki do haftu online, zamiast samodzielnie tworzyć projekty za pomocą oprogramowania do digitalizacji haftu.

Co to jest plik SVG?

Plik SVG (skalowalna grafika wektorowa) to dwuwymiarowy obraz utworzony i zapisany w formacie wektorowym. Obrazy wektorowe składają się z kształtów i linii, a nie z pikseli. Dzięki temu pliki SVG można skalować bez utraty jakości.

SVG to ogólny format pliku wektorowego

Pliki SVG różnią się od innych formatów plików wektorowych, ponieważ jest to ogólny, powszechnie rozpoznawany format. W rzeczywistości jest to jedyny format pliku wektorowego, który można przeglądać w przeglądarce internetowej. Format SVG został faktycznie opracowany przez W3C (organizację non-profit, która ustala standardy dla sieci World Wide Web) w 1999 roku i składa się z tekstu XML.

Pliki SVG różnią się od plików JPEG

Największą zaletą obrazu wektorowego jest to, że można go zmniejszać i powiększać bez utraty jakości. Innymi słowy, gdy przeskalujesz plik wektorowy w górę, nadal będzie on wyglądał tak samo dobrze, jak wtedy, gdy był mniejszy. Tego samego nie można powiedzieć o obrazach opartych na pikselach, takich jak JPEG. Jeśli powiększysz obraz oparty na pikselach, zaczniesz widzieć poszczególne piksele.

Logo są najczęściej tworzone w oprogramowaniu wektorowym, ponieważ składają się z ograniczonej liczby kolorów. Muszą też być skalowalne. Logo powinno być rozpoznawalne, wydrukowane na małej wizytówce lub w dużym powiększeniu na znaku zewnętrznym.

Ponieważ pliki wektorowe (takie jak pliki SVG) są oparte na liniach i kształtach, wyglądają nieco kreskówkowo. Nie mają przedstawiać realistycznych scen, tak jak obraz oparty na pikselach (jak JPG).

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (12)

Pliki SVG są zrozumiałe dla Cricuts

Pliki SVG mogą być odczytywane przez większość maszyn tnących/drukujących. W rzeczywistości jest to zwykle ich preferowany format, ponieważ mają tak wyraźne i czyste kontury. Dlatego właściciele maszyn Silhouette i Cricut, którzy chcą wycinać kalkomanie i projekty do naprasowywania, zazwyczaj chcą uzyskać projekt w formacie SVG. Z tego powodu istnieje mnóstwo plików SVG dostępnych w sprzedaży w szerokim zakresie różnorodność stron internetowych.

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (13)

Pliki SVG a pliki haftu (PES, DST, JEF, HUS itp.)

plik SVGPlik PES (lub inny format pliku haftu)
odczytywane przez maszyny tnąceczytane przez maszyny hafciarskie
składa się z wektorów i kształtówskłada się z instrukcji, w tym liczby, rodzaju, rozmiaru i kierunku ściegów, koloru nici i kolejności ściegów, które są zrozumiałe dla hafciarki
edytowalne w edytorze tekstunie można edytować w edytorze tekstu
powszechnie rozumiany format plików wśród różnych programów i maszynwłaściwe formaty plików rozpoznawane tylko przez niektóre programy i określone hafciarki

Dlaczego chcesz przekonwertować projekt haftu na plik SVG?

Najprostszym powodem, dla którego chcesz przekonwertować projekt haftu na plik SVG, jest to, że podoba Ci się projekt i chcesz go wyciąć lub wydrukować na maszynie Silhouette lub Cricut. Obie te marki maszyn rozumieją pliki SVG.

Innym powodem, dla którego warto przekonwertować projekt haftu na plik SVG, jest przyspieszenie procesu aplikacji. Niektórzy ludzie wyodrębniają plik SVG z projektu aplikacji, aby ich maszyna tnąca precyzyjnie przycięła materiał aplikacji w oparciu o kształt projektu aplikacji.

Inni lubią używać pliku SVG wyeksportowanego z projektu haftu tylko po to, aby wydrukować go na papierze i pomóc w pozycjonowaniu haftu na projekcie.

Jeśli zajmujesz się haftem ręcznym, możesz być również zainteresowany uzyskaniem wersji SVG projektu haftu maszynowego, abyś mógł go użyć jako podstawy do wzoru haftu ręcznego. Po przekonwertowaniu go do pliku SVG możesz przeskalować projekt do dokładnego rozmiaru projektu haftu ręcznego. Następnie prześledź wzór na tkaninie, aby wiedzieć, gdzie wyhaftować.

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (14)

Jak przekonwertować plik projektu haftu na plik SVG

Istnieje kilka różnych metod, których można użyć do wygenerowania pliku SVG z projektu haftu. Wybrana metoda powinna być oparta na typie pliku SVG, który chcesz utworzyć, oraz dostępnych narzędziach.

Metoda 1: Użyj SewWhat-Pro, aby przekonwertować projekt haftu na format SVG

SewWhat-Proto niedrogi edytor projektów haftów, który ma funkcję „eksportowania do SVG”. Aby przekonwertować projekt haftu na plik SVG, musisz zacząć od otwarcia pliku haftu (w jakimkolwiek formacie, który masz pod ręką) w programie.

Jak wiesz, projekty haftów mogą składać się z wielu kolorów nici. Tak więc, aby utworzyć plik SVG, po prostu wybierz kolor nici, z którym chcesz pracować. Następnie przejdź do menu Opcje i wybierz „Przycinanie aplikacji”. Po kliknięciu „OK” kształt haftu zostanie wyeksportowany do formatu SVG (a także JPG). Domyślnie pliki te zostaną zapisane w tym samym folderze co plik haftu.

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (15)

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (16)

Metoda 2: Konwerter online + edytory graficzne

Jeśli po prostu Google: „przekonwertuj PES na SVG”, otrzymasz kilka wyników, które są narzędziami internetowymi oferującymi bezpłatną konwersję plików z jednego formatu pliku na drugi. Przetestowałem kilka z nich i stwierdziłem, że bardzo niewiele z nich działało bardzo dobrze. Najlepszy jaki znalazłem to:https://www.imageconvert.org.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tego konwertera online, musisz najpierw wybrać typ pliku, od którego zaczynasz (PES – lub inny format pliku haftu, którego używasz) i format pliku, na który konwertujesz (SVG). Następnie wybierasz plik i klikasz „konwertuj”. Po kilku sekcjach będziesz mógł pobrać przekonwertowane pliki. I oto masz swoje SVG!

Niestety – możesz nie pokochać jakości SVG tworzonej przez to narzędzie. Problem z tym konwerterem online (jak również wieloma innymi, które testowałem) polega na tym, że tworzą one kształty oparte na wektorach z każdej linii ściegów. Na poniższym obrazku możesz zobaczyć, jak wygląda mój przekonwertowany plik SVG – mnóstwo wierzchołków!

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (17)

Użyj narzędzia do rysowania wektorowego, aby ponownie prześledzić kształty w oparciu o kluczowe wierzchołki

Jeśli dobrze pracujesz z programami do rysowania wektorowego, możesz łatwo utworzyć nowy kontur wokół istniejących kształtów i uzyskać ładny, czysty plik SVG. Na poniższym obrazku możesz zobaczyć, jak prześledziłem kształty, używając wierzchołków przekonwertowanego pliku jako punktu odniesienia dla moich nowych, oczyszczonych kształtów. Użyłem programu Adobe Illustrator do prześledzenia kształtu, jednak do wykonania tego zadania można użyć dowolnego narzędzia do rysowania wektorowego. Na przykład bezpłatny i otwarty program,Inkscape, też by się sprawdziło.

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (18)

Jeśli nie czujesz się komfortowo rysując wokół istniejących punktów w przekonwertowanym online SVG, aby stworzyć czystszą wersję SVG, możesz spróbować innej sztuczki – manipulowania plikiem SVG w darmowym internetowym edytorze map bitowych Photopea.

Ok – wiem, co myślisz – po co używać edytora obrazów opartego na pikselach do tworzenia plików SVG? Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale jest to rozsądne rozwiązanie.

Użyj Photopea, aby uprościć kształty SVG

Oto jak to zrobić. Najpierw idź dofotogroszek. Otwórz plik SVG w programie. Każda warstwa zawiera oddzielny element w projekcie. To jest właściwie pomocne. Możesz pracować z każdą warstwą osobno lub połączyć je w jedną. Postanowiłem, że wszystkie elementy będą miały ten sam kolor, więc połączyłem warstwy. Po prostu zaznacz wszystkie warstwy, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Scal warstwy”.

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (19)

Ponieważ kształty są dość dobrze zarysowane, nasza technika polega na zaznaczeniu wszystkich obszarów tła każdej warstwy, a następnie odwróceniu zaznaczenia, aby uzyskać zaznaczenie, które jest konturem każdego kształtu.

Użyj narzędzia Magiczna różdżka, aby kliknąć wszystkie obszary tła. Domyślnie Magiczna różdżka wybierze tylko ciągły otwarty obszar, więc jeśli projekt rozciąga się do krawędzi płótna, być może trzeba będzie przytrzymać obszar przesunięcia i kliknąć kilka razy, aby uzyskać cały obszar tła.

Po wybraniu tła z menu Wybierz wybierz opcję „Odwrotność”. Teraz wybór będzie dotyczył kijów hokejowych, a nie tła.

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (20)

Następnym krokiem, który musisz wykonać, jest wypełnienie zaznaczenia kolorem. Utwórz nową warstwę, a następnie z menu Edycja wybierz „Wypełnij” i wypełnij zaznaczenie dowolnym kolorem. Twoje kije hokejowe będą wtedy miały ładny, solidny kształt.

Po wybraniu nowej warstwy wybierz „Wektoryzuj mapę bitową” z menu Obraz. Na koniec wyeksportuj nowy plik SVG, wybierając Plik -> Eksportuj z menu Plik i wybierając SVG jako żądany format.

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (21)

Wynikowy plik SVG może nie być tak płynny, jak chcesz. Jednak zawsze możesz otworzyć plik SVG w narzędziu do rysowania wektorowego i wygładzić kształty za pomocą narzędzia do wygładzania.

Jaki jest więc najlepszy sposób na przekonwertowanie pliku haftu na plik SVG?

Byłem właściwie zaskoczony moimi badaniami i eksperymentami, które przeprowadziłem na potrzeby tego artykułu. Spodziewałem się, że będzie wiele różnych metod konwersji plików haftu do SVG. Ale po przyjrzeniu się kilku różnym darmowym i płatnym programom doszedłem do wniosku, żeSewWhat-Projest prawdopodobnie najlepszym narzędziem do tego zadania.

Konwersja SVG jest niezbędna, jeśli chcesz móc używać projektów haftu na swojej maszynie tnącej. Po przetestowaniu różnych programów i metod uważam, że SewWhat-Pro jest najlepszym programem do konwersji pliku haftu na SVG.

Powodzenia! I szczęśliwej konwersji!

xo

Julia

Uwielbiasz darmowe projekty haftu maszynowego i wzory PDF?

Zapisz się do biuletynu Machine Haft Geeko dostęp do tego skarbca pełnego smakołyków!

Jak przekonwertować projekt haftu na SVG (22)Chcesz o tym pamiętać? Zapisz „Jak przekonwertować plik haftu na plik SVG” na swojej ulubionej tablicy Pinterest

Powiązane posty:

 • Czy istnieje darmowy konwerter formatów plików haftu?
 • Jakie są formaty plików haftu maszynowego?
 • Jak przekonwertować plik SVG na projekt haftu
 • Jak łączyć projekty haftów za pomocą SewWhat-Pro
 • Projekt haftu nie ładuje się do hafciarki
 • Oprogramowanie do haftu maszynowego SewArt vs SewWhat Pro
 • Jak ukryć czcionkę TTF w hafcie
 • Jak przekonwertować logo na plik haftu

FAQs

Jak zapisać plik w formacie SVG? ›

Aby zapisać rysunek programu Office Visio w formacie SVG, w menu plik kliknij polecenie Zapisz jako , a następnie Zmień format pola Zapisz jako typ na Skalowalna grafika wektorowa (SVG).

Co to jest rozszerzenie SVG? ›

Pliki SVG. Format plików SVG jest powszechnie używany do wyświetlania grafiki płaskiej, schematów i ilustracji w witrynach internetowych. Ponieważ te pliki są wektorowe, można je dowolnie skalować z zachowaniem ostrości.

Jak tworzyć SVG? ›

Skoro plik svg jest po prostu graficznym plikiem wektorowym, możemy więc naszą ilustrację stworzyć praktycznie w dowolnym programie graficznym bazującym na grafice wektorowej takim jak: Illustrator, Inkscape czy też Sketch (tylko OS X). Tworząc grafikę SVG trzeba mieć na uwadze funkcje i ograniczenia tego formatu.

Jak przerobić zdjęcie na Vector? ›

Type. Wystarczy zrobić zdjęcie kroju pisma w aplikacji Capture, a dzięki technologii Adobe Sensei kształty zostaną rozpoznane i oprogramowanie podpowie podobne czcionki. Tak uzyskane ustawienia można zapisać jako style znaków do użytku w programach Photoshop, InDesign, Illustrator oraz XD.

Jak wygląda plik SVG? ›

SVG (ang. Scalable Vector Graphics) – to format wektorowego pliku graficznego, który w odróżnieniu do rastrowych jpg, png, gif, składa się z krzywych, a nie pikseli. Z uwagi na możliwość nadawania różnych rozmiarów dla plików tej samej jakości, SVG świetnie spełniają się w roli logo.

W czym edytować plik SVG? ›

Innymi programami dzięki, którym można otworzyć i edytować te pliki SVG są:
 • Adobe Flash Player.
 • Adobe Illustrator.
 • CorelDRAW.
 • DrawPlus.
 • Adobe InDesign.
 • PaintShop Pro.
 • GIMP.
 • Inkscape.
Mar 9, 2018

Jak zmienić jpg na plik wektorowy? ›

Jak przekonwertować plik w formacie JPG do formatu SVG
 1. Wczytaj plik/-i w formacie jpg. Wybierz pliki z komputera, dysku Google, usługi Dropbox, adresu URL lub po prostu przeciągnij plik na stronę.
 2. Wybierz opcję „do svg” ...
 3. Pobierz swój plik w formacie svg.

Jak zapisać SVG w Illustratorze? ›

Wybierz polecenie Plik > Zapisz jako lub Plik > Zapisz kopię. Wpisz nazwę pliku i wybierz jego położenie. Wybierz format SVG lub Skompresowany SVG (SVGZ) i kliknij Zapisz.

Jak zapisać plik w Inkscape? ›

pomocą polecenia „Zapisz jako…” dostępnego w menu „Plik” lub kombinacji klawiszy [ Shift+Ctrl+S ]. Inkscape jest nadal w fazie rozwojowej i może być niestabilny, zatem zapisuj swoją pracę dość często!

Czy SVG to wektor? ›

Pliki SVG mają znacznie mniejsze rozmiary niż pliki PNG i raczej nie spowolnią działania komputera ani witryny internetowej. (Jednak bardzo szczegółowa grafika może spowolnić działanie pliku SVG). Jest to format wektorowy, dlatego pliki SVG można powiększać i zmniejszać bez utraty jakości.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Amb. Frankie Simonis

Last Updated: 21/10/2023

Views: 6494

Rating: 4.6 / 5 (56 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Amb. Frankie Simonis

Birthday: 1998-02-19

Address: 64841 Delmar Isle, North Wiley, OR 74073

Phone: +17844167847676

Job: Forward IT Agent

Hobby: LARPing, Kitesurfing, Sewing, Digital arts, Sand art, Gardening, Dance

Introduction: My name is Amb. Frankie Simonis, I am a hilarious, enchanting, energetic, cooperative, innocent, cute, joyous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.