Namaste! Poznaj 20 innych sposobów na powitanie w Indiach — zdziwiony? - Inditales (2023)

Namaste! Jak inaczej mam zacząć ten post!

Powitanie to pierwsza rzecz, której dowiadujesz się o miejscu. To pierwsza rzecz, którą usłyszysz podczas lotu, na lotnisku, w taksówce i oczywiście w miejscu docelowym podróży. Pozdrowienia z ojczyzny to także coś, co nosisz ze sobą.

Namaste! Poznaj 20 innych sposobów na powitanie w Indiach — zdziwiony? - Inditales (1)

Namaste to najczęściej używane powitanie w Indiach. Bardzo często, kiedy ludzie zdają sobie sprawę, że jesteś Indianinem, składają ręce i witają się Namaste.

Jednak skoro nic w Indiach nie jest uniwersalne, jakże mogą być nasze pozdrowienia. Oto lista niektórych powszechnie używanych pozdrowień w Indiach.

Dzięki mojemuŚwiergotIOś czasu na FBza dodanie do tej listy. Większość z nich znałem, ale niektórzy jak Dhaal Karu z Himachal byli dla mnie rewelacją.

Wyszukiwanie tego postu było absolutną zabawą.

1. Namaste i jego warianty

Namaste oznacza "kłaniam się boskości w tobie". Zapytaj dowolnego hipisa, a powie nawet: „Boskość we mnie kłania się boskości w tobie”.

Termin ma wiele wariantów –Namaskar, który jest idealny, gdy zwracasz się do więcej niż jednej osoby.

W Kerali tak się dziejeNamaskaram, w Karnatace idzie takNamaskaraoraz w stanach AndhraNamaskaramu.

Nepal używa również tego samego terminu lub Namaskar na powitanie.

Wszystkie oznaczają to samo – uznanie boskości lub dobra w sobie przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rozmowy lub transakcji.

2. Ram Ram i jego warianty

Po bardziej popularnym powitaniu Namaste, Ram Ram i jego różne warianty są używane w większości pasów mówiących w języku hindi, aby się przywitać. W Awadh i Mithila słyszyszSita Ram, Sita Ram. Na obszarach Bihar i Jharkhand tak się dziejeJai Siya Ram. W Haryanie jest to zwykle Ram Ram.

Ideą tego pozdrowienia jest wspomnienie Śri Ramy, który jest siódmym awatarem Wisznu. Uważany za Maryada Purushottam, jest to prawdopodobnie sposób na przypominanie sobie nawzajem i sobie, aby podążać za jego postępowaniem.

3. Witaj Panie Kryszno w Gudżaracie

Jeśli podróżowałeś po Gudżaracie, kontaktowałeś się z rodzinami gudżarati, a nawet oglądałeś treści gudżarati w telewizji, wiesz, że wszyscy witają się słowami „Jai Śri Kryszna‘.

Kryszna postanowił zrobićDwarka jego złote miasto, rządził stąd światem i nadal rządzi sercami mieszkańców Gudżaratu.

W Dwarce powitanie staje się bardziej specyficzne dla –Jai Dwarkadhish.

4. Radhe Radhe w Braj Bhumi

W Braj rządzi Radha. Ona jest królową i jest gopiką. Aby również dotrzeć do Kryszny, musicie przejść przez nią. Nie musisz nic o niej czytać ani nic o niej wiedzieć. Tylkowylądować w dowolnym miejscu w BrajI 'Rzędy Rzędy‘ to nie tylko powitanie, ale oznacza przepraszam, zejdź mi z drogi, okrzyk i wszystko, co nie potrzebuje innych słów.

Jai Sri Radheto wariant, który czasami można usłyszeć w świątyniach Braj.

5. Sat Sri Akaal w Pendżabie

Powszechnym powitaniem wśród Sikhów i Pendżabów jestSob Sri Akaal. Sat oznacza Prawdę, Sri jest wyrazem szacunku, a Akaal oznacza ponadczasowość. Tak więc zasadniczo pamiętacie Ponadczasową Prawdę lub prawdę, która jest Ponadczasowa i mieszka w każdym z nas.

Sat Sri Akaal jest częścią wezwania ogłoszonego przez Guru Gobind Singha – Jo Bole So Nihal, Sat Sri Akaal.

Inne dłuższe powitanie to „Khalsa Waheguru Ji, Los Waheguru Ji‘ – to przypomnienie, że wszyscy pochodzimy od tej jednej najwyższej istoty, która jest czysta i na końcu to, co pozostaje.

6. Vanakkam – Tamil Nadu

Vanakkam jest używany przez Tamilów mieszkających w dowolnym miejscu na świecie. Zasadniczo oznacza to samo, co Namaste. To kłanianie się lub szanowanie boskości w tobie. Pochodzi od rdzenia słowa – Vanagu oznaczającego kłaniać się. W niektórych literaturach wspomina się, że Vanakkam konkretnie odnosi się do boskości trzeciego oka, znajdującego się między twoimi brwiami.

7. Khamma Ghani – Radżastan

Po raz pierwszy usłyszałem Khamma Ghani w kilku hinduskich filmach kręconych w Radżastanie. Następnie usłyszałem to podczas wizyty uUdajpur. W moim umyśle skojarzyło się to z Radżastanem, ale nikt nie potrafił wyjaśnić, co to znaczy. Teraz mam na to dwie teorie:

Po pierwsze jest proste – Khamma pochodzi od sanskryckiego Kshama oznaczającego przebaczenie. Ghani oznacza "dużo". A więc powitanieKhamma Ghanioznacza po prostu – proszenie o przebaczenie za jakąkolwiek nieumyślną krzywdę, która mogła zostać wyrządzona lub wszelkie uchybienia w gościnności.

Drugie źródło jest bardziej historyczne – w 8 roku n.e. 3 kolejnych królów Mewari, noszących wspólną nazwę Khumaan, zapobiegło wielu atakom Arabów. Dzięki temu ludzie w ich królestwie żyli szczęśliwie przez następne 1000 lat. Tak więc ludzie zaczęli pozdrawiać się nawzajem „Khamma Ghani”, co oznacza „Bądźmy pobłogosławieni wieloma Khumaanami”.

Wybierz znaczenie, ale kiedy ludzie wypowiadają to ze złożonymi rękami – jest to słodkie powitanie do wymiany.

W przypadku użycia ze starszymi na końcu dodaje się Sa – Khamma Ghani Sa.

8. Jule – Ladakh

Podczas podróży przezDolina Lahaul Spiti w Himachal Pradeshlub zrobićwycieczki samochodowe w Ladakhu, na pewno zostaniesz powitany „Jule”, wymawianym jako Joo-Lay. Jest to powitanie używane głównie przez zdominowane przez buddystów obszary dolin Himalajów. Prawdopodobnie oznacza to „szacunek”. Nie jestem pewien, co to znaczy i jaki jest rdzeń słowa. Jeśli wiesz, podziel się.

Podobnie jak Radhe Radhe, Jule również może znaczyć dziękuję, proszę, przepraszam lub po prostu cześć.

Obudź się Delekjest również używany w niektórych miejscach.

9. Jai Jinendra – Dżiniści w Indiach

Jai Jinendra jest używany przez wszystkich dżinistów do powitania się. Nie słyszymy tego zbyt często, ponieważ dżiniści stanowią bardzo niewielką mniejszość nawet w Indiach i zwykle używają go tylko między sobą.

Jai Jindraoznacza zwycięstwo Jinendry lub Tirthankara, dusz, które pokonały wszystkie swoje zmysły i osiągnęły ostateczną wiedzę.

To pozdrowienie bezpośrednio kłania się tym, którzy mają prawdziwą wiedzę.

10. Swami Sharanam przez wyznawców Ayyappy

Swami Sharanam lub Swami Sharnam Ayyappa to właściwie pieśń, która jest również używana jako powitanie przez wyznawców Ayyappy, kiedy się spotykają. Rozpoczynają i kończą rozmowę tym śpiewem. Zwolennicy Ayyappy znajdują się w Kerali i wszystkich innych stanach południowych Indii.

11. Aadab – przede wszystkim muzułmanie

Aadab jest używany do pozdrawiania wyznawców islamu oraz w miejscach, gdzie mówi się w języku urdu. Nie można znaleźć znaczenia ani intencji tego słowa. Jeśli wiesz, podziel się.

12. Dhaal Karu w Himachal

To kolejne pozdrowienie od Himachala, choć będę szczery, jeszcze go nie słyszałem. Jednak moi przyjaciele z Himachali potwierdzają, że jest to używaneKullu Manaliregion stanu. Znaczenie jest najprawdopodobniej podobne do Namaste.

13. Narmade Har – Na brzegach Narmady

Kiedy idziesz z Narmadą, najczęstszym powitaniem, jakie słyszysz, jest „Narmade Har” – niechajNarmadazabierz wszystkie smutki i cierpienia.

Ma swoje czasysłychać również w miejscach takich jakRiszikesz,Prajagraj, IWaranasi, ale nie tak konsekwentnie.

14. Jai Jai – Bikaner

Podczas wycieczki doBikaner, słyszałem, jak hotel wita nas „Jai Jai”. Kiedy zapytałem, powiedzieli, że tak Bikaner wita ludzi. Nie słyszałem go poza hotelem, ale brzmi bardzo słodko, królewsko i pełen Veer Rasa, czyli emocji związanych z walecznością.

15. Pranam – dla starszych

Jest to pozdrowienie używane w całych Indiach przez młodszych ludzi do pozdrawiania starszych. Najczęściej jest to uzupełnione dotykaniem stóp.

Wymaga regionalnych awatarów, jak w Pendżabie – Pairi Paina lub Math Tekda, w pasie hindi – Pai Lagun. Wszystko to oznacza – dotykam twoich stóp, pobłogosław mnie.

16. Pozdrowienia związane z regionem lub społecznością

Namaste! Poznaj 20 innych sposobów na powitanie w Indiach — zdziwiony? - Inditales (2)
  • Jai Bhole Nath – Waranasi. Miasto Śiwy musi mieć powitanie jego imieniem
  • Jai Jagannath w Puri i okolicach Odisha
  • Zwolennicy Misji Chinmaya używają – Hari Om
  • Jai Shri Mahakal w Ujjain
  • Witaj Lordzie Radhe GovindJaipur
  • Art of Living Followers – Jai Gurudev
  • Używają wyznawcy Swaminarayana - Jai Swaminarayan

17. Cześć

Witaj nie jest tak naprawdę indyjskim powitaniem, ale prawdopodobnie najczęściej używanym, zwłaszcza przez telefon i na obszarach miejskich. Przed napisaniem tego posta nie miałam pojęcia o pochodzeniu słowa „cześć”, chociaż używaliśmy go tak wiele razy każdego dnia. Najwyraźniej nie jest to powitanie samo w sobie, ale sposób na zwrócenie uwagi. Jest jeszcze jeden pretendent do tego tytułuAhoj.

Przeczytaj to szokującoKrótka historia Witaj.

Cześć, wygląda na to, że jest to skrócona wersja Hello.

18. Dzień dobry

Dzień dobry, dzień dobry, dobry wieczór lub dobranoc to neutralne, a raczej świeckie sposoby witania się z kimkolwiek. Myślę, że nauczyłem się tego w szkole i używałem go aż do mojego życia w korporacji. Dzień dobry został jednak zredukowany do samego poranka 🙂

Namaste! Poznaj 20 innych sposobów na powitanie w Indiach — zdziwiony? - Inditales (3)

19. Jai Jhulelal

Jai Jhulelal jest używany przez społeczność Sindhi. Jhulelal ma być inkarnacją Varuna, władcy mórz.

20. Jai Mata Di

Jest używany przez wyznawców Devi lub boskiej kobiecości. Mata odnosi się tutaj do Jagadamby lub matki, która jest stwórcą, podtrzymującą i niszczycielką wszystkiego, co istnieje w tym wszechświecie.

21. Ayubowan na Sri Lance

Ayubowan wSri Lankapochodzi z sanskrytu – Ayushman Bhava, co oznacza „Obyś miał długie życie”.

22. Sawasdee w Tajlandii

Sawasdee, wszechobecne powitanieTajlandia, powiedziane również ze złożonymi rękami ze Swasti, co oznacza dobre życzenia.

Wszystkie pozdrowienia, które wywodzą się z Indii lub sanskrytu, są formalnie wypowiadane ze złożonymi rękami, chociaż nieformalnie czasami po prostu je wypowiadasz.

Czy przegapiłem jakieś indyjskie powitanie? Powiedz nam o tym w komentarzach poniżej.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jamar Nader

Last Updated: 06/12/2023

Views: 5255

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jamar Nader

Birthday: 1995-02-28

Address: Apt. 536 6162 Reichel Greens, Port Zackaryside, CT 22682-9804

Phone: +9958384818317

Job: IT Representative

Hobby: Scrapbooking, Hiking, Hunting, Kite flying, Blacksmithing, Video gaming, Foraging

Introduction: My name is Jamar Nader, I am a fine, shiny, colorful, bright, nice, perfect, curious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.